درباره مجموعه

کلینیک جهان حکمت

سلامت روان در مقابل مشکل روان

بسیاری نمی توانند بین سلامت روان و مشکل خفیف روان تمایز قائل شوند، در واقع این دو مورد موضوعات متفاوتی هستند. سلامت روان به معنای عدم وجود مشکل و بیماری روان است. زندگی برای هیچ کسی ایده آل نیست. سلامت روان کنار آمدن با چیزهایی است که

چه زمانی به روانپزشک مراجعه کنیم

با وجود شیوع بالای اختلالات روانی و مشکلات همراه با آن در حدود یک پنجم جمعیت جامعه هنوز هم مراجعه برای درمان به صورت تابو و انگ در برخی افراد شمرده می شود و عدم مراجعه به هنگام و دریافت خدمات درمانی باعث وخیم تر شدن مشکلات و کند شدن روند

فرزندخواندگی مزایا و معایب آن برای کودک و سرپرست

سالهاست که خانواده ها با فرزند خواندگی گسترش یافته اند. در سالهای اخیر روانپزشکان به بررسی چگونگی سپری شدن زندگی در کودکان فرزندخوانده و خانواده هایی که کودکی را به سرپرستی گرفته اند، پرداخته اند.

نامادری/ناپدری کودک ناتنی بودن، عشق یا مراقبت

خانواده ناتنی با خانواده اصلی متفاوت است. در این خانواده شانس عشق و زندگی خانوادگی پیدا می کنید ولی با مشکلات متعددی هم روبرو خواهید شد. در خانواده ناتنی پایه های ارتباطی با خانواده اصلی فرق دارد. همسران رابطه ای مساوی در ارتباط با کودک ندارند.

ناسزاگویی در کودکان

گاهی کلماتی از دهان بچه های 5 تا 8 ساله خارج می شود که غیرقابل تحمل است. آنها ناسزا گویی را نشانه بزرگ و شجاع بودن می دانند و آن را برای تاثیرگذاری بر دوستان، تقلید از بزرگترها، در اثر خشم و ناامیدی و ناراحتی شدید بکار می برند.

استرس کودکان

کودکان هم استرس را تجربه می کنند و در صورت عدم درمان، باعث بیماری های جسمانی، عاطفی و روانی می شود و می تواند در هر سنی حتی در دوران جنینی اتفاق بیافتد. با رشد کودک و به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی عوامل بیشتری باعث استرس او خواهند شد.

اختلال نافرمانی مقابله جویانه

تربیت کودک با اختلال ODD واقعا خسته کننده است چون شما احساس می کنید همه چیز یک جنگ دائمی است. شما فقط از کودک می خواهید تکالیفش را انجام دهد، اسباب بازی هایش را جمع کند، برای مدرسه رفتن آماده شود و ... ولی او هربار امتناع می کند.

اختلال بای پولار

اختلال بای پولار یک اختلال روانی است که باعث نوسانات خلقی شدید می شود. خلق شدیداً بالا (مانیا یا هیپومانیا) و شدیداً پایین ( افسردگی) در این اختلال تجربه می شود. این بیماری معمولا افسردگی- شیدایی نامیده می شود.

آموزش کنارهم بودن با استفاده از ظرفیت‌های رسانه و فضای مجازی، دکتر جهانگیری: در شرایط فعلی یکی از وظایف مهم روانپزشکان، رسانه‌ها و مسئولان تربیتی و آموزشی این است که کنار هم بودن را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی به خانواده‌ها آموزش دهند.

ویروس کرونا باعث عود مجدد افسردگی می گردد. بعد از شیوع ویروس کرونا و تغییرات اجباری سبک زندگی، امکان عود مجدد افسردگی در افرادی که قبلاً افسرده بوده اند، افزایش می یابد. پس بهتر است از همین الان اقدامات لازم پیشگیری کننده را انجام دهیم.

سفارش اینترنتی خرید های روزانه در دوران قرنطینه خانگی: باید ها و نباید ها، 6 نکته مهم برای خرید سالم موادغذایی با سفارش اینترنتی وجود دارد. اگر موادغذایی را اینترنتی سفارش داده اید با رعایت نکات زیر می توانید خود و محیط اطرافتان را سالم نگه دارید.

دوم آوریل روز جهانی آگاهی از اوتیسم ‌است و هدف آن یادآوری و ترغیب کنش‌های کشورهای عضو سازمان ملل متحد در جهت افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اختلال اسپکتروم اوتیسم (ASD) در سراسر جهان است.

بر اساس مطالعه ای در سال 2017 ، تنهایی بیشتر از چاقی برای سلامتی شما ضرر دارد، محققان نشان داده اند که تنهایی به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز ضرر دارد. امروزه با پاندمی کرونا ویروس و اجرای قرنطینه خانگی افراد بیشتری در معرض تنهایی مزمن هستند.

چه کسی شاد بودن را دوست ندارد؟ شادی علاوه بر ایجاد احساس روزانه بهتر، فواید سلامتی بخش و مفیدی بر زندگی دارد. محققان نشان داده اند که احساسات مثبت بر بخشهای مختلف زندگی مانند روابط دوستانه، رضایت زناشویی، درآمد و سلامت تاثیر دارند.