درباره مجموعه

کلینیک جهان حکمت

گاهی کلماتی از دهان بچه های 5 تا 8 ساله خارج می شود که غیرقابل تحمل است. آنها ناسزا گویی را نشانه بزرگ و شجاع بودن می دانند و آن را برای تاثیرگذاری بر دوستان، تقلید از بزرگترها، در اثر خشم و ناامیدی و ناراحتی شدید بکار می برند.

در این مقاله درباره چگونگی جستجوی علل ناسزاگویی در کودکان و را های پیشگیری و برخورد علمی با آن صحبت شده است. از شما دعوت می کنیم اگر کودک کوچک دارید یا این مشکل را در دوستان و خانواده تجربه کرده اید با ما همراه شوید.

ناسزا گفتن یا استفاده از کلمات بد، رفتاری طبیعی در اواسط کودکی و اوایل نوجوانی است. اغلب بچه های کوچک تر تمام تلاش خود را برای جلب توجه والدین به کار می گیرند. آنها این کار را با شیوه های مختلفی مانند نشان دادن فکرهای نو، کارهای خاص، و بخصوص کلمات خاص اجرا می کنند. گاهی این کلمات خنده دار هستند ولی گاهی کلماتی از دهان بچه های 5 تا 8 ساله خارج می شود که غیرقابل تحمل، فحش یا ناسزا است.

برای این کوچولوها ناسزا گفتن نشانه بزرگ و شجاع بودن است. در سنین بالاتر بدگویی و ناسزا برای تحت تاثیر قرار دادن دوستان استفاده می شود، و نوعی روش ارتباطی بین همسالان است. معمولا کودکان کم سن معنی کلماتی را که به کار می برند نمی دانند ولی از آنها استفاده می کنند چون شنیده اند که دیگران از آن استفاده کرده اند. برای آنها ناسزا فقط یک کلمه است، بچه ها معنای آن را بدرستی درک نمی کنند. آنها نمی دانند در کجا آن را شنیده اند. متاسفانه کلمات بد و ناخواسته در هر جایی ممکن است به گوش کودک برسد. شما نمی توانید بچه ها را از مواجهه با این کلمات منع کنید. مطالعه ای در سال 2013 نشان داده است که بچه های 8 ساله 54 کلمه نامناسب بلد هستند. خوشبختانه با بزرگ شدن کودکان ناسزا گویی اهمیت خود را از دست می دهد و کاهش می یابد. تا آن زمان کودکان والدین خود را با بکار بردن کلمات ناسزایی که در خارج از منزل یاد گرفته اند، شوکه می کنند. البته برخی از والدین هم هستند که در منزل ناسزا می گویند، آنها الگویی برای کودک خود هستند و کودکانشان از ناسزا استفاده می کنند.

گروه اندکی از بچه ها اصلاح نشدنی هستند، آنها هم ناسزا می گویند و هم مشکلات دیگر شخصی و اجتماعی دارند. کودکان مبتلا به اختلالات شخصیتی و اجتماعی در ناسزا گویی و خشم نسبت به دیگران مستعد تر هستند. کودکان باید بدانند که توهین و بدگویی نسبت به سایر افراد قابل تحمل نیست.

چرا کودکان سنین مدرسه ناسزا می گویند؟

ناسزا گویی در کودکان سنین مدرسه برای بیان احساسات منفی است. این ناسزا گویی اغلب در پاسخ به موضوعی دردناک، ناراحت کننده یا عصبانی کننده اتفاق می افتد.

گاهی کودکان برای جا افتادن در جامعه ناسزا می گویند. آنها سعی می کنند بخشی از گروه کودکان باشند، یا با جالب بودن و حرفهای عجیب و نامتعارف زدن خودشان را مطرح کنند. بعضی از کودکان بخاطر واکنش شدید والدینشان ناسزا می گویند. کودکان وقتی ناسزا می گویند،  از دیگران تقلید می کنند.

 

برای مقابله با ناسزاگویی چکار باید کرد؟

علت را پیدا کنید

بهترین روش مقابله با ناسزاگویی پیدا کردن علت های آن است. اگر به فکر حل مشکل ناسزاگویی کودک هستید، دلایل زیربنایی را پیدا کنید. چگونگی و زمان استفاده از کلمه ناسزا اهمیت دارد. کودک 5 ساله ای که کلمه ای را در اتوبوس شنیده است و تکرار می کند، با کودک 15 ساله ای که به معلمش ناسزا می گوید، متفاوت هستند. برخی کودکان ناسزا می گویند چون مهارت های اساسی زندگی را بلد نیستند. مهارت های ارتباطی و اجتماعی لازم را ندارند. اگر این حالت در کودک شما وجود دارد، با شرکت در جلسات آموزش مهارت های اساسی زندگی و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان، این مهارت ها را به کودک آموزش دهید و در خودتان تقویت کنید. در دراز مدت و در طول زندگی نتیجه شرکت در این دوره ها را خواهید دید.

جوانانی که فاقد مهارت های اساسی زندگی باشند یا کنترل رفتاری شان ضعیف باشد، بعلت استفاده از کلمات نامناسب و رفتار ناشایست شغل خود را از دست می دهند. مشکلات ارتباطی با دیگران خواهند داشت و استفاده از این کلمات و نداشتن مهارت به ضررشان خواهد بود. اگر فکر می کنید ناسزاگویی نشانه ای از مشکل بزرگتری مانند فقدان مهارت های کنترل خشم است، حتما این مهارت های را به کودک بیاموزید و او را به جلسات مشاوره ببرید.

اگر شما بدانید که چرا کودکتان ناسزا می گوید، می توانید در مورد واکنش درست در مقابل ناسزاگویی او تصمیم مناسب بگیرید.

ناسزاگویی برای پذیرش در جوامع خاص

اگر کودک شما بخاطر پذیرفته شدن در جمع دوستان ناسزا می گوید، با او صحبت کنید تا ببینید چرا فکر می کند ناسزاگویی باعث پذیرش او در جمع دوستانش می شود و چرا دوستانش ناسزا می گویند؟ می توانید در مورد روش های دیگر پذیرش در میان همسالان و دوستانش با او صحبت کنید. برای مثال به او بگویید می تواند از اصطلاحات دیگری استفاده کند که بد نباشند ولی جالب توجه باشند.

وقتی کودک بزرگتر می شود، به او یادآوری کنید که می تواند در جمع های مختلف از زبان های مختلف و کلمات متفاوتی استفاده کند ولی استفاده از بعضی کلمات در هیچ جمعی پذیرفته نیستند.

ناسزاگویی به علت خشم، ناراحتی و ناامیدی شدید

اگر ناسزاگویی به علت خشم و ناامیدی باشد، به کودکتان کمک کنید تا این احساسات را بگوید، به او بگویید که شدت عصبانیت و ناراحتی اش را درک می کنید. برایش توضیح دهید که داشتن این احساسات طبیعی است. و بهتر است برای بیان این احساسات از کلمات بهتری استفاده کند.

اگر ناسزاگویی به علت خشم و عصبانیت بود، به کودک یاد بدهید، از چیزی که او را عصبانی می کند، دور شود. برای مثال اگر کودک از دست همبازی اش عصبانی است، به او بگویید از او دور شود یا از یک بزرگسال برای حل مشکل کمک بگیرد.

اگر ناسزاگویی در اثر ناراحتی وناامیدی بود، می توانید از طریق دسته بندی مشکلات و صحبت با کودک در حل مشکل به او کمک کنید. برای مثال اگر کودک در مورد بستن و کشیدن بند کفش هایش مشکل داشت، با او صحبت کنید و به او روش انجام کار را آموزش دهید.

در همه این موقعیت ها می توانید به کودک روش های دیگر برخورد با عصبانیت و ناراحتی را آموزش دهید. این موارد شامل تا 10شمردن، نفس عمیق کشیدن، صحبت در مورد احساسات ناراحت کننده است.

شما می توانید کودک را تشویق به استفاده از کلمات جایگزین ناسزا کنید. برای مثال می توانید از کلمات جالبی که خودتان با هم ساخته اید، استفاده کنید.

کودکان از کجا کلمات نامناسب را می شنوند؟

کودکان از منابع متعددی کلمات را برداشت می کنند. این منابع می تواند محیط خارج از خانه و داخل خانه باشد. همه بچه ها ناسزاگویی را از والدین خود نمی آموزند.

مواجهه با کلمات ناسزا در تلویزیون می تواند باعث افزایش ناسزاگویی در کودکان شود.

دوستان و همسالان هم بر کودک تاثیر می گذارند. کودکان کلمات جدید را از چرخه اجتماعی پیرامونشان مانند همبازی ها، دوستان مدرسه ای و سایر دوستان می شنوند.

تقلید بخش عظیمی از نمو کودکان است. بچه ها فریاد زدن و ناسزا گفتن راننده ای به راننده دیگر را می بینند و می شنوند و دوست دارند آن را امتحان کنند. بخشی از این کار، تقلید از والدین، خواهر و برادرها است. بخشی جلب توجه است و بخش دیگری واکنش به رفتارهای دیگران است. آیا با انجام این کار دیگران را خوشحال می کند یا ناراحت؟ برخورد دیگران یکی از مشوق های انجام مجدد کار است.

 

آیا برای کودک معنی کلمه را توضیح دهیم؟

کودکان سنین مدرسه از توضیحات ساده هم معناهای متفاوتی برداشت می کنند. اگر فکر می کنید کودک معنی کلمه را تا حدی درک می کند، از او بپرسید که آیا معنی این کلمه را می دانی؟ سپس به صورت جامع و کلی برای او توضیح دهید که چرا این کلمه نامناسب است، و نباید استفاده شود.

برای مثال می توانید به کودک بگویید، این کلمه به معنای .... است و ما در خانواده از آن استفاده نمی کنیم. یا برای او توضیح دهید که این کلمه نژادپرستانه، سکسی، نامحترمانه است و به گروه خاصی توهین می کند.

 

چگونه ناسزا گفتن کودکان را مدیریت کنیم؟

بچه های این سن در حال اجتماعی شدن هستند. آنها می دانند که بزرگ ترها کارهایی می کنند که آنها نمی توانند انجام دهند. مثلا پدر بزرگ هنگام تماشای فوتبال فریاد می زند. آنها می دانند که در جاهای مختلف قوانین متفاوتی وجود دارد. مثلا نمی توانند بدون لباس پوشیدن به مدرسه یا فروشگاه بروند. پس باید آنها را با قوانین استفاده یا عدم استفاده از کلمات هم آشنا کنید.

والدین در موقع ناسزاگویی کودکان چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

وقتی شما از کودکتان ناسزا می شنوید

قبل از اینکه چیزی بگویید، کمی صبر کنید. به رفتار ناخواسته و نامتناسب او واکنش زیاد نشان ندهید.

از کودکتان بپرسید چرا این کلمه را گفتی؟ وقتی این کلمه را می گفتی چه حسی داشتی؟ شاید بفهمید که هنگام به کار بردن این کلمات عصبانی یا ناامید بوده است.

سپس با هم مشکل را بررسی و حل کنید: چه وقتهایی این کلمه را به کار می بری؟ کلمات نامناسب دیگری که می دانی کدام ها هستند؟ اگر در مدرسه یا خانه مادربزرگ بودی، از چه کلمه ای در این موقعیت استفاده می کردی؟ شما به عنوان والد به کودکان انجام کارها و صحبت کردن در موقعیت های مختلف را آموزش می دهید. شما شیوه اجرای نقش کودک را به او می آموزید. پس رفتارهای قابل قبول را برایشان توضیح دهید. اگر کلمه بد به کس دیگری گفته شده است، مشخص و واضح بگویید که این رفتار و کردار قابل قبول نیست. به کودک بگویید این ناسزاست و ما نباید به دیگران ناسزا بگوییم. به او بگویید اگر اشتباه کرد باید عذرخواهی کند.

کودکان را تشویق کنید با سوال کردن موضوعات را درک کنند. برای او توضیح دهید که کلمات شخصیت انسان را می سازند؟ از او بپرسید هنگام گفتن این کلمات چه احساسی دارد؟ اگر عذرخواهی کند، چه احساسی خواهی داشت؟  همه این صحبت ها باعث می شود با هم احساس همدردی کنید. وقتی کودکان همدردی شما را درک کنند و مورد تمجید شما باشند، رفتارهای شایسته تری انجام می دهند. رفتارهایی که می خواهید ببینید را مورد حمایت قرار دهید و به آنها توجه کنید.

کاملا قاطع باشید. کودکان زیرکی بزرگسالان را ندارند ولی بد یا خوب را درک می کنند. موضوع را برای آنها ساده کنید. ناسزا کلمه ای است که برخی از بزرگسالان استفاده می کنند. این کلمات در خانه ممکن است استفاده شوند ولی در فروشگاه، منزل دوستان، مطب دکتر استفاده نمی شوند. معلم مدرسه از کلمات بد استفاده نمی کند.

از  قانون "خانه بدون ناسزا" استفاده کنید. تحت هیچ شرایطی ناسزا گویی را تحمل نکنید. اگر کودک ناسزا گفت باید بلافاصله به اتاقش فرستاده شود تا به کارهایش فکر کند.

ناسزاگویی در هنگام ناراحتی در برخی خانواده ها معمول است. اگر شما جزو آن دسته خانواده ها هستید و به ناسزاگویی عادت دارید، جلوگیری از ناسزا گویی در کودک برایتان سخت تر خواهد شد.

وقتی کودکان کوچکتر ناسزا می گویند، با ناسزا گویی و بدگویی به او حمله نکنید. شستن دهان کودک با آب وصابون یا فلفل پاشیدن در دهان کودک عملی غیرعلمی و بی تاثیر است.

گاهی ممکن است کودک در تلاش برای گرفتن پاسخ از شما و جلب توجهتان ناسزا بگوید، در این حالت چشم پوشی از او بهترین نتیجه را خواهد داشت.

وقتی کودک ناراحتی خود را بدون ناسزاگویی بیان می کند، به او پاداش بدهید. مثلا در صورت استفاده نکردن از کلمات نامناسب به او ستاره بدهید و اگر ناسزا گفت ستاره اش را حذف کنید. کودک به زودی می فهمد که نباید ناسزا بگوید.

در موقع ناسزا گفتن کودکان چه کاری را فوری انجام دهیم؟

پس اگر ناسزاگویی مکرر بود، به جای اینکه از رفتار کودک چشم پوشی کنید، با کودک در مورد کلمه ای که انتخاب کرده است، صحبت کنید. کودک ممکن است معنای ناسزا را درک کند و ممکن است درک نکند. کودکان سنین مدرسه کلماتی را که دیگران را ناراحت می کند، درک می کنند.

واکنش شما بر ناسزاگویی یا نگفتن ناسزای مجدد توسط کودک اثر دارد. آرام بمانید و به وضوح برای کودک توضیح دهید که کلمه استفاده شده مناسب نیست. شما می توانید برای کودک توضیح دهید که کلمات می توانند احساسات دیگران را جریحه دار کنند. این صحبت ها در دراز مدت موجب کاهش ناسزاگویی کودک می شود.

 

والدین برای ناسزا گویی دراز مدت کودکان چه کار می توانند انجام دهند؟

بهتر است با کودکان در مورد کلمات مورد قبول و زبان مورد پذیرش خانواده صحبت کنید و با هم به توافق برسید.

اگر در خانواده قوانینی در مورد ناسزاگویی وجود دارد، بهتر است وقتی کودک در حال استفاده از کلمات نامناسب است به او گوشزد کنید. مثلا به او بگویید" یادت هست ما در خانواده از این کلمات استفاده نمی کنیم". اگر قوانین مربوط به ناسزاگویی در مورد بزرگسالان و کودکان یکسان اجرا شوند، کودکان بهتر آن را درک می کنند و کمتر گیج می شوند. اگر می خواهید کودک از ناسزاگویی پرهیز کند، خودتان و دیگر اعضای خانواده نباید ناسزا بگویید.

برای کودک توضیح دهید که برخی کلمات که در خانه مورد قبول است، در مدرسه  یا مجامع عمومی دیگرقابل قبول نیستند. به او یاد بدهید که جاهای مختلف قوانین متفاوتی دارند.

اگر متوقف کردن ناسزا گویی ممکن نبود، به دنبال کلمات بهتری بگردید یا روش های دیگری برای مدیریت شرایط سخت پیدا کنید. برای مثال می توانید به جای ناسزا گفتن بگویید من به شدت عصبانی و ناراحتم. شما با این روش راه های بهتری برای مدل سازی بیان احساسات پیدا می کنید.

اگر کودک به روشی مناسب با عصبانیت و خشم خودش برخورد می کند، به او پاداش بدهید. مثلا اگر کودک می گوید که همبازی اش به او ناسزا گفته تا او را اذیت کند ولی او با ترک محیط به جریان خاتمه داده است، به او پاداش بدهید.

در مورد فیلم ها و کارتون هایی که کودک می بیند، آهنگ هایی که گوش می کند و بازی هایی که انجام می دهد، هوشیارانه عمل کنید. این به معنای نظارت شما بر تلویزیون، فیلم و سایر مولتی مدیا ها و موزیک های در دسترس اوست. تلویزیون، کامپیوتر، و سایر وسایل صوتی را در محلی از خانه قرار دهید که بتوانید به سادگی بر آن نظارت داشته باشید.

ممکن است کودک در فضاهای عمومی کلماتی را از زبان دیگران بشنود که مورد قبول نیستند. اگر از شما پرسید که چرا آنها از این کلمات استفاده می کنند، برایش توضیح دهید که در خانواده های مختلف قوانین متفاوتی در مورد ناسزاگویی وجود دارد.

وقتی کودک مرزها را با ناسزاگویی به عقب می راند

بعضی بچه ها به رعایت نکردن مرزهایی که برای ناسزاگویی شان قرار می دهید، و به ناسزا گویی ادامه می دهند. اگر خودتان را در این شرایط دیدید و قوانین تان توسط کودک نقص می شد، استراتژی های زیر را به کار بگیرید:

واضح و مشخص قوانین را برای کودک توضیح دهید. مثلا بگویید ما از کلمات مناسب در این خانواده استفاده می کنیم.

واضح و مشخص برای کودک توضیح دهید که رفتار سوء استفاده گرانه یا زبان نامناسب و ناسزا را بر نمی تابید. کودکان سنین مدرسه آسیب رساندن به احساسات دیگران را درک می کنند.

به کودکتان توضیح دهید که عواقب رعایت نکردن قوانین و گفتن ناسزا چیست. برای مثال محدود کردن زمان تفریح در خارج از منزل و حذف امتیازات مانند تماشای تلویزیون، پول تو جیبی و....

به کودک برای ناسزا نگفتن در شرایطی که معمولا در آنها ناسزا می گوید، پاداش بدهید. اگر زمان زیادی را بدون ناسزا گفتن گذرانده است، به او بگویید که تا چه حد از رفتار محترمانه و گفتار مودبانه اش احساس غرور می کنید و خوشحالید.

اگر ناسزاگویی یکی از رفتارهای نامناسبی است که کودک نشان می دهد، حتما باید با روانپزشک متخصص اطفال و مشاور مدرسه مشورت کنید. مشاور مدرسه می تواند روانپزشکی را به شما معرفی کند.

 

چگونه به صورت مناسب کودکی را بخاطر ناسزاگویی تنبیه کنیم؟

برای کودکان ناسزاگویی در زمان های مختلف امری طبیعی است. کودکان کوچکتر کلماتی را که شنیده اند تکرار می کنند. کودکان بزرگتر می خواهند با بکار بردن کلمات نامناسب واکنش والدین خود را بسنجند. در برخورد با کودکان به موارد زیر توجه داشته باشید.

به ارزشهای خانوادگی خود فکر کنید.

ارزش های خانوادگی شما نقش مهمی در تصمیم گیری راجع به چگونگی پاسخ دادن به ناسزاها دارد. در برخی خانواده ها ناسزاگویی کار چندان ناخوشایندی نیست و والدین بکار بردن برخی کلمات بد توسط کودک را می پسندند. اکثر خانواده ها ناسزاگویی را توهین می دانند، اول باید مشکل را به درستی تعریف کرد.

اول از همه با کودک در مورد ارزش های خانواده های مختلف و شان خانوادگی خودتان صحبت کنید. به او بگویید که ناسزا گفتن برای سایر افراد توهین محسوب می شود. اگر در خانواده شما ناسزا گفته نمی شود، به او بگویید که امکان شنیدن ناسزا در جامعه وجود دارد ولی او نباید مانند آنها رفتار کند.

الگوی خوبی باشید

مطمئن باشید مدل رفتاری شما تعیین کننده رفتار کودکتان است. اگر مانند یک ملوان ناسزا بگویید، کودکتان هم ناسزا خواهد گفت. گفتن این که "این کلمات مخصوص بزگسالان است و من استفاده می کنم ولی تو استفاده نکن"، هیچ کاربردی ندارد. کودکان دوست دارند از بزرگسالان تقلید کنند و این کار را خواهند کرد.

اگر شما راحت از کلمات نامناسب استفاده می کنید و کودکتان ناسزاگویی را یاد گرفته است، اولین گام تغییر زبان و کلمات خودتان است. اگر بدانید چگونه عصبانیت  خود را کنترل کنید و بدون ناسزا گویی احساستتان را بیان کنید، کودک یاد می گیرد که چگونه این کار را انجام دهد.

روش های دیگر مواجهه کودک با ناسزا و کلمات بد را بررسی کنید. اگر به کودک اجازه تماشای فیلم ها و انجام بازی هایی را می دهید که پر از کلمات نامناسب هستند، او این کلمات را یاد خواهد گرفت. اگر می خواهید زبانش را درست کنید، موارد مواجهه او با کلمات بد را محدود نمایید.

چگونه الگوی خوبی باشیم؟

کودکان اغلب رفتارهایی را تکرار می کنند که توجهات را به خود جلب می کند. اگر شما به کلمات بدی که به کار می برد بخندید یا واکنش شدید نشان دهید، احتمال تکرار آن توسط کودک افزایش می یابد.

یکی از اولین گام های خوب برخورد برای کودکان کم سن نادیده گرفتن است. اگر کلمه ناسزا چندین بار تکرارشده باشد، علاوه بر نادیده گرفتن برای کودک توضیح دهید که این کلمه خوبی نیست و نباید بار دیگر استفاده شود.

قوانینی در مورد ناسزاگویی وضع کنید

اگر ناسزاگویی مشکل مهم خانواده شماست، حتما یک قانون خانگی برای جلوگیری از آن وضع کنید. قانون استفاده از کلمات مناسب به شما کمک می کند.

کودکان به یادآوری و هشدارهایی برای دانستن کلمات مناسب نیاز دارند. باید مداوم به آنها قوانین را گوشزد کنید.

در مورد عواقب استفاده از کلمات نامناسب برای کودک توضیح دهید.

اگر قانونی برای ناسزاگویی وضع کرده اید و هنوز کودک ناسزا می گوید، با شیوه های گفته شده در این مقاله عواقب ناسزا گویی را برایش توضیح دهید. اگر کودک وقتی عصبانی است ناسزا می گوید، رفتن به اتاق و تنها ماندن می تواند یکی از راه های مقابله مناسب است تا بیاموزد قبل از گفتن چیزی که برایش عواقب دارد، باید آرام شود و فکر کند.

قلک ناسزاگویی روش دیگری برای قانون مداری است. هر فردی باید بعد از استفاده از کلمات بد و ناسزاگویی مقداری پول داخل قلک بریزد. این قانون در صورتی کاربرد دارد که کودک پول تو جیبی بگیرد و با ناسزا گفتن مجبور شود بخشی از آن را از دست بدهد. 

در مورد استفاده از این پول به دقت تصمیم بگیرید. از آن برای تعطیلات خانواده استفاده نکنید. اگر کودک بداند که این پول برای تامین بخشی از هزینه های سفر یا خرید تنقلات و تفریح های خانوادگی مصرف می شود، احتمالا به ناسزاگویی ادامه می دهد تا زودتر به لذت استفاده از آن پول برسد. در نتیجه طرح شما شکست می خورد.

خرج کردن این پول برای کمک به خیریه هم کار درستی نیست. چون شما به کودک این پیام را می دهید که ما با انجام کاری نادرست مثل ناسزاگویی به خیریه کمک می کنیم. بهترین راه خرج این پول در پرداخت قبض های خانه است.

برای استفاده از کلمات مناسب و درست جایزه بدهید

یکی دیگر از راه های برقراری نظم جایزه دادن به کودک برای استفاده از زبان مناسب است. بچه ای که در مدرسه با مشکلی روبرو شده است یا قصد داشته در موقع عصبانیت به دیگران ناسزا بگوید ولی این کار را نکرده است، باید جایزه بگیرد. این جایزه می تواند مالی باشد و انگیزه کودک جهت استفاده از کلمات درست و مناسب را افزایش دهد.

هدف درازمدت شما این است که به کودک بیاموزید نوع گفتارش در تعامل با دیگران اهمیت دارد و اگر او به کسی ناسزا بگوید یا در زمان نامناسب حرفی را بزند، عواقب جدی در انتظارش خواهد بود.

چه زمانی از کمک متخصصان استفاده کنیم؟

ناسزا گویی به خودی خود علامت آسیب احساسی نیست. ولی اگر با مشکلات دیگری مثل دروغ گویی مزمن، دزدی مزمن، مشکل با همسالان همراه باشد، علامت آسیب روانی یا اجتماعی است. در این موقعیت با روانپزشک متخصص اطفال مشورت کنید و درمان فردی یا خانوادگی دریافت کنید.

 

ساختن خشت های موفقیت در آینده

با رعایت موارد گفته شده در این مقاله، شما علاوه بر مهار کلمات بد محیطی ایجاد می کنید که کودک درباره احساساتش با شما صحبت کند و یادگیری اجتماعی و احساسی او را می سازید. ممکن است رابطه والد فرزندی و صحبت های شما با هم عالی و بی عیب نباشد، همانطور که کودکان شتباه می کنند، والدین هم می توانند اشتباه کنند. مهم این است که شما بدانید الگوی رفتار کودکتان هستید. اگر اشتباه کردید عذرخواهی کنید، با صحبت کردن در مورد موضوعات و حمایت یکدیگر مشکلات را حل کنید. ما باید از کودکمان بخواهیم در مورد احساس و رفتارش صحبت کند و احساس و رفتارهای دیگران را هم در نظر داشته باشد. هرچه زودتر برای ساخت ارتباط با کودکمان اقدام کنیم، موفق تر خواهیم بود. کودکی تواناتر و صادق تر در محیطی آرامتر خواهید داشت.

 گردآوری و ترجمه: ملیحه زاهدی راد

نظارت و تدوین: دکتر سیروس جهانگیری