علائم قلبی مختص زنانتاریخ انتشار : 1400/04/04 09:55
نویسنده : دکتر سیروس جهانگیری روانپزشک تهران


بیشتر افراد بیماری قلبی را بیماری مردان می دانند. بیماری قلبی بیماری شایع کشنده در هر دو جنس است. برخی علائم بیماری قلبی در زنان با مردان فرق دارد و گاهی زنان نمی دانند که علت مشکلاتشان، بیماری قلبی است.

علائم حمله قلبی در زنان

علائم شایع حمله قلبی در زنان و مردان مشابه است، درد قفسه سینه، فشار و ناراحتی متناوبی است که بیشتر از چند دقیقه طول می کشد. در زنان درد قفسه سینه همیشه شدید و قابل توجه ترین علامت نیست. زنان درد قفسه سینه را به صورت فشار یا سنگینی تجربه می کنند. مهم است بدانیم که در زنان احتمال داشتن حمله قلبی بدون درد قفسه سینه نیز وجود دارد.
در زنان احتمال بروز درد گردن، فک، شانه، بالای پشت و ناراحتی شکمی، تنگی نفس، درد در یک یا هردو بازو، حالت تهوع و استفراغ، تعریق، سردرد خفیف یا گیجی، خستگی مزمن غیر معمول و سوءهاضمه شایع تر از درد قفسه سینه به تنهایی است.
این علائم می تواند مبهم باشد و به شدت درد قفسه سینه مرتبط با حمله قلبی قابل درک نباشد. زنان علاوه بر انسداد در عروق اصلی در رگ های کوچک خونرسان قلب هم انسدادهایی دارند که به بیماری قلبی عروق کوچک یا بیماری عروق ریز قلبی معروف است.
زنان در زمان استراحت و حتی خواب علائم را نشان می دهند، استرس هیجانی مهمترین عامل محرک علائم حمله قلبی در زنان است.
از آنجایی که زنان گاهی علائم حمله قلبی را تشخیص نمی دهند، و علائم در آنها با مردان متفاوت است، وقتی به اورژانس مراجعه می کنند که آسیب عضله قلب رخ داده است.
عوامل خطر بیماری قلبی در زنان
عوامل خطر بیماری قلبی عروقی مانند چربی خون، فشار خون و چاقی، هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. سایر عوامل خطر در ایجاد بیماری قلبی عروقی در زنان نقش مهمتری نسبت به مردان بازی می کنند.
عوامل خطر بیماری قلبی عروقی در زنان شامل موارد زیر است:
دیابت: احتمال ابتلا به بیماری قلبی در زنان دیابتی بیشتر از مردان دیابتی است. چون دیابت نحوه احساس درد را در فرد تغییر می دهد و حمله قلبی علائم خفیفی ایجاد می کند.
افسردگی و اضطراب: افسردگی و اضطراب قلب زنان را بیشتر از مردان متاثر می سازد. افسردگی مانع داشتن شیوه زندگی سالم و پیگیری توصیه ها درمانی می شود.
دخانیات: سیگار و سایر مواد دخانی عامل خطر مهمی برای زنان به نسبت مردان است.
زندگی کم تحرک: عدم فعالیت بدنی عامل خطر مهم بیماری قلبی عروقی است. به طور معمول زنان کمتر از مردان فعالیت بدنی دارند.
یائسگی: سطوح پائین استروژن بعد از یائسگی عامل خطر عمده ایجاد بیماری در عروق خونی کوچکتر است.
مشکلات بارداری: فشار خون بالا و دیابت دوران بارداری باعث افزایش خطر فشار خون و دیابت مادر در سالهای بعدی زندگی می شود. این شرایط زنان را بیشتر در معرض بیماری قلبی قرار می دهد.
سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی: این مهمترین عامل خطر در زنان نسبت به مردان است.
بیماری های التهابی: روماتیسم مفصلی، لوپوس، و سایر بیماری های التهابی و خود ایمنی می توانند خطر بیماری قلبی در مردان و زنان را افزایش دهند.
آیا فقط زنان مسن باید نگران بیماری قلبی باشند؟
زنان در تمامی سنین باید بیماری قلبی را جدی بگیرند. زنان زیر 65 سال با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید به عوامل خطر بیماری قلبی عروقی بیشتر توجه کنند.
زنان چه کارهایی برای کاهش خطر بیماری قلبی می توانند انجام دهند؟
زندگی با شیوه سالم می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. این راهکارها را برای داشتن قلبی سالم به کار گیرید.
سیگار و انواع دخانیات را ترک کنید. اگر تا به حال سیگار نکشیده اید، شروع نکنید. از در معرض دود سیگار بودن هم اجتناب کنید، چون می تواند باعث آسیب عروق شما شود. آسیب قلیان بیشتر از سیگار است.
مرتب ورزش کنید. بهتر است همیشه ورزش ملایم را در زندگی خود قرار دهید. پیاده روی تند تقریبا در تمام روزهای هفته مفید خواهد بود.
وزن بدن خود را در محدوده سالم حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید، کم کردن چند کیلوگرم می تواند به کاهش فشارخون و خطر دیابت در شما کمک کند.
رژیم غذایی سالمی داشته باشید. غلات کامل، انواع میوه و سبزی، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، گوشت بدون چربی انتخاب های خوبی هستند. از مصرف چربی های اشباع (مثل کره و روغن های جامد)، شکر افزوده و مقدار زیاد نمک خودداری کنید.
استرس خودتان را مدیریت کنید. استرس باعث سختی عروق می شود که خطر بیماری قلبی بخصوص بیماری قلبی عروق ریز را افزایش می دهد. در صورتی که با روش های معمول نتوانستید تنش هایتان را کاهش دهید، به روانپزشک مراحعه کنید.
مصرف الکل را محدود کنید. اگر بیش از یک پیک در روز می نوشید، دست نگه دارید. یک پیک حدود 360 میلی لیتر آبجو، 150 میلی لیتر شراب و 45 میلی لیتر الکل تقطیری مثل ودکا و ویسکی است.
سایر مشکلات سلامتی خود را جدی بگیرید. فشار خون ، چربی خون و دیابت خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.
برای کاهش خطر بیماری قلبی ورزش کنید. دپارتمان سلامت و خدمات انسانی حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته یا 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته یا ترکیب این دو حالت را توصیه می کند. این به معنای 30 دقیقه فعالیت بدنی در روز، 5 روز در هفته است. اگر این مقدار بیشتر از توان شماست، به آرامی شروع کنید و کم کم آن را افزایش دهید. حتی 5 دقیقه فعالیت بدنی در روز هم برای سلامتی مفید است. برای سلامت بخشی بهتر 60 دقیقه فعالیت متوسط تا شدید در روز، 5 روز در هفته انجام دهید. دو روز در هفته یا بیشتر ورزشهای کششی انجام دهید. می توانید کل فعالیت بدنی را به چند بازه زمانی ده دقیقه ای تقسیم کنید. تمرین های دوره ای راه دیگر حفظ وزن سالم، بهبود فشار خون و سلامت قلبی است. در این روش شما در مدت کوتاه فعالیت شدید دارید و بین آنها دوره های فعالیت ملایم تر قرار می گیرد. مثلا به پیاده روی های خود دویدن های کوتاه مدت یا پیاده روی تند را اضافه می کنید.

برای فعال بودن در طی روز می توانید بجای آسانسور از پله استفاده کنید، پیاده یا با دوچرخه به سرکار بروید، وقتی تلویزیون می بینید در جا قدم بزنید.
وزن مناسب چقدر است؟
وزن مناسب از فردی به فرد دیگر فرق دارد. داشتن نمایه توده بدن (BMI) مناسب، مفید خواهد بود. نمایه توده بدن (BMI) از قد و وزن محاسبه می شود. نمایه توده بدن 25 یا بالاتر با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی همراه است.
دور کمر هم ابزار خوبی برای نشان دادن اضافه وزن یا عدم اضافه وزن شماست. اگر در زنان دور کمر بیشتر از 89 سانتیمتر باشد، اضافه وزن دارند.
آیا درمان بیماری قلبی در زنان و مردان متفاوت است؟
بطور کلی درمان بیماری قلبی در زنان و مردان مشابه است. داروها، انژیوپلاستی، استنت گذاری، عمل جراحی قلب باز، برای هردو جنس بکار گرفته می شود.
احتمال توصیه درمان با استاتین ها (داروهای کاهش دهنده چربی خون) برای پیشگیری از حمله قلبی بعدی در زنان کمتر از مردان است. ولی مطالعات نشان داده اند که فواید استاتین ها در هر دو گروه مشابه است. آنزیوپلاستی و استنت گذاری هم در دو جنس تاثیر مشابهی دارد ولی قلب باز در زنان با عوارض بیشتری نسبت به مردان همراه است.
بازتوانی قلبی باعث اصلاح الگوهای سلامتی می شود و به بهبودی سریعتر بعد از درمان کمک می کند. معمولا زنان کمتر از مردان برای بازتوانی قلبی ارجاع داده می شوند.
مصرف آسپرین برای جلوگیری از بیماری قلبی در زنان
اگر حمله قلبی داشته باشید برای جلوگیری از حمله بعدی به شما توصیه می کنند که روزی 1 قرص آسپرین با دوز کم مصرف کنید. مصرف آسپرین می تواند باعث افزایش خطر خونریزی شود و برای زنانی که تاکنون حمله قلبی نداشته اند، توصیه نمی شود. هیچ وقت سرخود مصرف آسپرین را شروع نکنید.

در دسته قلب و عروق

#قلب زنان #علائم قلبی مختص زنان #علائم قلبی #علائم ناراحتی قلبی #علائم قلب درد #علائم درد قلب در زنان #علائم بیماری قلبی در زنان #علت تپش قلب در زنان #علائم سکته قلبی در زنانارسال نظرات

نظرات